Schedule mock interviews on the Meeting Board, join the latest community discussions in our Consulting Q&A and find like-minded Interview Partners to connect and practice with!
Back to overview

Bain - Case Simulation

Hi all,

which one do you think is the answer here? seems a bit tricky 

-1648013115-oi956yub2o8m.png
3
1.4k
12
Be the first to answer!
Nobody has responded to this question yet.
Top answer
Andi
Coach
edited on Mar 25, 2022
BCG 1st & Final Round interviewer | Personalized prep with >95% success rate | 7yrs coaching | Experienced Hires

Hi Eva, 

This seems to be a bit of a trap with an "obvious" answer, that's actually wrong. 

Just looking at the % profit margin in the graph (25% in both cases) is misleading , as profit margin is determined by both cost and price point of the product, while the prompt asks for cost structure only. Hence, you will need to zoom into the cost part to answer the question at hand.

To compare cost, you should look at cost per pound to make it comparable, as described by Jimmy. 

  1. Divide total revenue by price to get the volume in pounds
  2. Extract total cost = 75% of revenue for both companies
  3. Divide total cost by volume
  4. Compare the results, which will result in the following
    1. Homegrown: $1.125/pound
    2. Chock: $1.5/pound

The so what: Homegrown is actually more cost competitive

  • While at first sight, profitability seems to be comparable between the 2 firms, a deeper look will show that Homegrown has lower cost vs Chock.
  • As Chock compensates for the more expensive cost base with a higher price point, at first sight the 2 companies look the same - but they are not
  • To navigate through such smoke screens, ALWAYS make sure you read the prompt very carefully and isolate the problem

Hope this helps - do reach out via PM, if you have further questions.

Regards, Andi

edited on Mar 23, 2022
#1 Rated & Awarded McKinsey Coach | Top MBB Coach | Verifiable success rates

Hi there, 

If I'm reading this correctly, both companies have 25% profit, which would make the cost equal as a share of the revenues (75%). That would make (b) the correct answer. 

R
on Mar 26, 2022
Hi coach Christian. I don’t think your answer is correct - 25% profit margin factors in price, volume and and cost, not just cost. The cost structures are clearly not the same between the two companies. Can you elaborate how you got to your conclusion?
J
on Mar 23, 2022

It isn't tricky. 

1. Divide revenue by price per pound, to find total number of pounds sold 

2. Sum up cost by multiplying percentages with total revenue to find total cost (in dollars)

3. Total cost / Total pounds sold = Cost per pound

Homegrown = $1.125/pound
Chock = $1.5/pound

The former has a better cost structure

6
Similar Questions
Consulting
Bain & Company SEA 1st round – haven't heard back in a month
on Sep 19, 2022
Global
12
2.9k
30
12 Answers
2.9k Views
Consulting
Data analytics to MBB consulting
on Sep 20, 2022
Global
9
7.3k
92
9 Answers
7.3k Views
Consulting
Possible to move to MBB without an MBA?
on Oct 20, 2022
Global
7
3.5k
44
7 Answers
3.5k Views
Consulting
How to stand out to MBB firms as an experienced hire?
on Oct 24, 2022
Global
7
3.0k
22
7 Answers
3.0k Views
Consulting
Mck or Bain SE Asia
on Oct 27, 2022
Global
9
3.6k
34
9 Answers
3.6k Views
Show more